Gabardin Kumaş Nedir? Kumaş Alan Kişiler.

Gabardin Kumaş Nedir? Kumaş Alan Kişiler.

Gabardin sıkı dokunmuş çözgü-yüzlü dimi örgü kumaştır. Çözgü-yüzlü kumaşlar, kumaş yüzeyinde dolgu veya çapraz ipliklerden daha fazla çözgü veya uzunlamasına iplikler içerir. Dimi örgü kumaşlar yüzeylerinde çapraz bir ya da yükseltilmiş çizgi gösterir. İnce sicak, sadece kumaşın yüzünde yakından ayrılmış, hafifçe yükseltilmiş, belirgin ve açıktır. Gabardindeki  parça kumaş alan açısı 45 veya 63 derecedir. Gabardin her zaman iplikleri doldurmaktan çok daha fazla çözgüye sahiptir, genellikle iki kez çözgü ipliği gibi iplik iplikleri. Kumaş ağırlıkları, kare başına 7 onstan, kare başına 11 ons’a kadar değişir.

gabardin kumaş

Gabardin Kumaş Alan. Kumaş yoğunluğu, inç başına 76 çözgü ucundan (epi), inç başına 48 dolum ila 124 epi ile 76 ppi arasında değişir. Dokuma yapısı, iplik büyüklüğü ve çözgüden dolma oranına kadar olan kombinasyon, açısını yaratır. Erkek giyiminde dik (63 derecelik açı) dimi gabardin sıklıkla kullanılırken, düzenli olarak (45 derece açı) dimi gabardin sıklıkla kadınlarda kullanılır. En yaygın titreşim kalıplarında, çözgü, bir dolgu (2 x 1) altına girmeden önce iki doldurma ipini kesiyor veya çözgü, çizgisinin hareket ettiği sağdaki dimi oluşturmak için iki dolgudan (2 × 2) geçmeden önce iki dolguyu geçiyor. sol alttan sağa doğru.

Gabardin, sert veya açık bir finişe sahip sağlam ve dayanıklı bir kumaştır. Parça Kumaş Alan ve makaslama, çıkıntı yapan yüzey liflerini, tüyleri ve şekerlemeleri çıkarır ve iplik ile örgü yapısını görünür hale getirir. Gabardin çeşitli lif tiplerinde, ağırlıklarda ve niteliklerde mevcuttur. Gabardin genellikle yünden yapılır. En kaliteli gabardin iki katlı kamgarn iplikler kullanır, ancak tek kamgarn iplikler, iki katlı ve tek yünlü iplikler de kullanılır. Daha kaliteli kumaşlar, güzel bir örtü ile yumuşaktır. Düşük kaliteli kumaşlar sert, kaba ve serttir. İki katlı kamgarn iplikler, çözgü kaplı yapı ve kumaşın sert cilası uzun ömürlü ve dayanıklı bir kumaş oluşturur. Gabardin, tüm yünlerde, yün ve sentetik karışımlarda ve akriliklerde orta (elbise) ağır (uygun) ağırlıklara kadar bulunur. Pamuk veya ipekden yapılmış gabardinler güçlü, kompakt ve zariftir, ancak çok yaygın değildir. Gabardin ayrıca yüzde 100 dokulu polyester veya pamuk-polyester karışımı da olabilir. Pamuk ve dokulu polyester gabardinler genellikle sol el 2 × 2 dimi örgü ile yapılır.

Gabardine’nin mat bir parlaklığı var. Düz renk kumaş için genellikle boyanır. Ayrıca, parti kumaşlar için elyaf (stok kumaş alan) boyalı veya şerit veya ekose kumaşlar için boyanmış iplik olabilir. Kompakt yapısı ve sert cilası nedeniyle toprak ve su tutmaz ve kolayca kırışmaz. Temiz ve basit çizgilere ya da yumuşak kıvrımlara sahip özel tasarımlarla en iyi şekilde çalışır, çünkü sıkı örgü büyük miktarda kumaşta kolaylaşmayı zorlaştırır. Gabardin kumaş alan, erkekler ve kadınlar, üniformalar, etekler, yağmurluklar ve tüm hava koşullarına uygun montlar, spor kıyafetleri, binicilik alışkanlıkları, kayak kıyafetleri, şapkalar ve kumaş alanlar ayakkabılar için pantolon, ceket ve takım elbise olarak kullanılır. Daha hafif olan gabardin spor kıyafetleri ve elbiseler için kullanılırken, ağır gabardin ağırlıkları ve daha özel takımlar için kullanılır. Ütü yaparken veya ütü yaparken aşırı aşınma veya fazla çalışma kumaş üzerinde parlaklık oluşturabilir.

Yorum Yap

  • error: Content is protected !!