Flok Baskılı Kumaş Alanlar Flok Baskılı Kumaş Satın Alan

Flok baskı kumaş satın alanlar,flok baskılı kumaş alanlar,fşol baskı kumaş nereye satılır,parça flok baskılı kumaş alanlar,parti flok baskılı kumaş alan yerler

Parti kumaş alanlar. Flok baskı kumaş satın alanlar,flok baskılı kumaş alanlar,fşol baskı kumaş nereye satılır,parça flok baskılı kumaş alanlar,parti flok baskılı kumaş alan yerler flok baskı veya floklama yapışkan kaplı bir yüzeye suni ipek, pamuk, yün veya başka bir doğal veya sentetik malzemenin kısa liflerinin uygulandığı bir baskı işlemidir. Bu, yüzeye kadife veya süet benzeri bir doku kazandırır. Lifler boyanabildiği için floklama da baskılı alana renk katabilir.

İşlemde kullanılan lifler flok olarak bilinir. Kağıt, plastik, metal, tekstil ve hatta cama uygulanabilirler.

Flok Baskının Tanımı

Sürü, birçok sentetik elyaftan , uygun bir makine kullanılarak önceden belirlenmiş uzunluklarda hassas bir şekilde kesilerek hazırlanabilir . Pamuk ve yün lifleri ile genellikle öğütülerek hazırlanır ve uzunlukları 0,3 mm (0,013 inç) kadar kısa olabilir. Sürü boyalı veya renksiz olabilir. Flok için temel kumaşı ve taban malzemesini oluşturmak için uygun bir malzeme seçilir ve flok aynı veya farklı liflerden oluşabilir. Temel kumaş ya her tarafı uygun bir yapışkan reçine ile kaplanabilir ya da reçine baskılı bir tasarımda lokal olarak uygulanabilir. Baskı kullanıldığında, oldukça kalın bir filmi transfer eden bir yöntem en iyi sonuçları verir, serigrafi veya daha küçük ölçekte düz serigrafi baskı.

Kullanılan reçine yapıştırıcı, basılan alt tabakaya sıkıca yapışan bir yapıştırıcı olmalıdır, ancak aynı şekilde, yapıştırıldıktan sonra sürüyü sıkıca tutturabilmelidir. Reçine filmi esnek olmalı, yumuşak bir tutuşa sahip olmalı ve yıkamaya karşı iyi bir dirence sahip olmalıdır.

Flok Uygulama Yöntemleri

Floklama işlemi, şimdi açıklanacak olan en az üç farklı şekilde gerçekleştirilebilir.

Sıkıştırılmış Hava

Şifon kumaş doğal mı,Şifon elbise iyi midir,Fransız şifon kumaş,Krep şifon kumaş Nasıldır,Polyester şifon kumaş

Bu yöntemde özel püskürtme tabancaları kullanılır ve uygulaması kolaydır. Çeşitli ebatlarda püskürtme tabancaları mevcuttur ve bunlar esas olarak zanaatkarlar ile ressamlar ve dekoratörler tarafından kullanılır. Püskürtme tabancasıyla uygulandığında sürüler tamamen düzensiz bir durumda bulunur ve hiçbir zaman net bir kadifemsi etki yaratmaz.

Çalkalama İşlemi

Bu yöntemde sürüler, doğrudan elle veya ince bir elekle sallanarak, tozlanarak veya serpilerek uygulanır. Kumaş, blok serpilirken aynı anda çalkalanabilir. Bu, kumaşın küçük alanlarında, küçük bir elektrik motorunun miline altıgen kesitli bir tahta çubuk takılarak ve bunun baskılı kumaşın ters tarafı ile temas etmesine izin verilerek yapılabilir. Önceki yöntemde olduğu gibi, çalkalama, bireysel sürülerin rastgele bir şekilde bağlandığı bir yığın etkisi yaratır.

Elektrostatik Yöntem

Bu sistem üzerinde birçok geliştirme çalışması Batı Almanya’da yapılmıştır. Prensip olarak, yüksek bir voltaj üretilir ve biri topraklanmış, diğeri etkili bir şekilde yalıtılmış olan iki kutup levhasına bağlanır. Bu kutup plakaları arasındaki yığınlar, devreyi kapatmaya çalışacak ve bir plakadan diğerine yoğun bir ileri geri hareketle yaylanacak ve bu da onların dikey olarak hizalanmalarına neden olacaktır.

Reçine baskılı kumaş tanıtıldığında, yığınlar etkili bir şekilde dikey olarak “vurulur” ve baskılı alanlara yapışır. Flokların dikey yapışması sayesinde istenilen kadifemsi görünüm elde edilir. Bir toplama cihazı, fazla sürüyü tedavi alanından alır ve yeniden kullanım için makineye geri gönderir.

Yorum Yap

  • error: Content is protected !!