Bir dikiş makinesinde dikişin temelleri

Dikiş yaparken kumaşın gerilmesi

Bir dikiş makinesinde dikişin temelleri.

Bir dikiş makinesine dikmeyi öğrenmek, araba sürmeyi öğrenmek gibidir. Dikişin bazı temellerini anlamak, sonuçlarınızı büyük ölçüde artıracaktır.

Dikiş makinemize düz bir çizgi ekleyeceğiz ve ileriye doğru hareket etmeyi, dönüş ve kıvrımlara girmeyi, kenara yakın bir çizgi çizmeyi ve ayrıca diken parça kumaş alan dikenleri eklemeyi öğreneceğiz. Başarınız, dikiş sırasında kumaşı kontrol etmek için ellerinizi nasıl kullanmayı öğrendiğinize bağlı olacaktır – iğnenin altında doğru şekilde kılavuzluk etmek için.

İğne plakasının işaretlenmesine odaklanın
Eğriltmekten kaçının
Düz dikin ve kumaşı bükün

Doğal olarak dikiş makinenizi hissetmelisiniz. Bir süreliğine daktiloyu diktiğinizde, o kadar titriniz ki, nasıl titreştiğini, nasıl döndüğünü ve ne zaman salladığını bilirsiniz kumaş parçası alanlar. Sonunda, bir şeylerin yanlış gittiğini anlamaya başlayacak ve bundan kaçınmayı öğreneceksiniz. Bu yüzden dikiş makinesinde dikiş dikmek için dikiş dikmeleri adı verilen basit talimatları takip edelim.

Dikiş eğrileri
Kumaşın eğilmediğini hayal edin

Pantolonun pantolonları ve etekler ve elbiselerdeki dikey dikişler boyunca uzun dikişler düz ve eşit ve aynı uzunluktaki tüm uzunluk boyunca olmalıdır. Dikişin küçültülmesi bacağın genişliğinde önemli değişikliklere neden olabilir parti kumaş alan. Yoldan çıkmamak ve her zaman dikişin gerekli genişliğine dayanmamak için makinenizin iğne plakasına yerleştirilen işaretleri kullanmayı deneyin  . Daktiloda yazarken kumaşı bu kılavuzlarda tutmaya çalışın.

Dikiş makinesindeki köşeler
Dış köşe (soldaki daha keskin)

İki veya daha fazla parti kumaş katmanını dikerken, alt tabaka daha hızlı hareket eder, çünkü doku besleyiciyi hareket ettirmeye yardımcı olur. Üst tabaka yardımcı olmazsa daha yavaş hareket eder, çünkü ayak üzerinde kayar ve sürtünme meydana gelir. Sonuç olarak, eğimli bir dikiş elde edebilirsiniz. Bu sorunu önlemek için, resimde gösterildiği gibi her iki parça kumaş katmanını da bükün. Bu teknik, doku katmanlarının yer değiştirmesini önleyecektir. İkinci çıkış, yürüyen ayağı üst taşıyıcı ile kullanmaktır.

Dikişi geçmek için birkaç katmanı delmelisin.
Merdaneyi ayağın topuk altına yerleştirdik
Silindiri ayak parmağının altına koyduk

Yanlış dikilmiş eğriler dekolte maddenin vücuda iyi yapışmaması ve buruşuk ve açısal kenarlara sahip olmasının nedeni olabilir.

Dikiş tekniğinin iç ve dış eğriler ve kavisli çizgiler etrafındaki temeli, kumaş sert, esnek olmayan bir kağıtmış gibi hayal edebilecektir. İğnenin altına koyduğunuz ürünü geremeyeceğinizi veya bükemeyeceğinizi hayal edin. Bir elinizle, stok kumaş alan tam olarak korumak için kullanın ve diğer taraftan, kumaşı kavisli ark boyunca dikkatlice yönlendirin. Rakamlarda bu oklarla gösterilir. Eğri çizgiler dikerken ürününüzün orijinal bir şekle sahip olduğundan daima emin olun. İstediğiniz şekli bozduktan ve kumaştan şüphe duyduğunuzda – geçmesi gereken düzgün bir eğri eğrisi elde edemezsiniz. Daha iyi durun, pedala basmayı durdurun, dikişi düzeltin ve işlemi yeniden gerçekleştirmeye çalışın.

Dikiş yaparken kumaşın gerilmesi

90 derece ve daha az 45, iç köşeleri, dış, ekleme kanatlara, cepleri ve spot kumaş alan dikiş projeleri bol açıları her yerde açıları. Ve işimiz onları bir daktiloda düzgün bir şekilde nasıl kullanacağımızı öğrenmek.

Dikiş köşeleri genellikle ilk önce işaretlenen noktaya hattı üzerinde karalamak durdurmak, kumaş aşağı pozisyonda iğne bırakarak, yani baskı ayağını kaldırın istenilen açıda kumaşı çevirin, daha sonra baskı ayağını düşürür ve geri dikiş gidin parça şifon kumaş alan. Bu yöntem, aşağıdaki şekillerde gösterildiği gibi, iç köşeler veya köşe ekleri için en iyi şekilde çalışır. Örneğin, iyi bir dış köşesi yapmak istiyorsanız bunu biten açısını not edilir noktaya varmadan önce, parti giyim alan yaka, köşeyi bir ya da iki dikiş yuvarlama harcama.

Resimlerde gösterilen açıları karşılaştırın. Bir açının olduğu yerlerde, dikişler daha sık görülür, bu da köşe dikişinin aşınmaya karşı daha dirençli olmasını sağlar. Dış köşeyi yuvarlak bir şekilde dikersek daha keskin olur.

ÇAPRAZ DİKİŞLER

Dikişler kemer veya etek veya diğer dikişlerle kesiştiğinde, ayak, çok katmanlı alanlar olarak adlandırılan bazı engellerin üstesinden gelmelidir. Bu durumda makineyi düzgün bir şekilde nasıl çalıştırabilirim? Böyle bir engel nasıl atlanır ve kumaş alanlar ürünü kırmaz?

Her zaman ayağın ayağının besleme mekanizmasına ( raf rafı ) paralel olduğundan emin olun . Baskı ayağını istenilen pozisyonda tutmak için, resimde gösterildiği gibi, gereksiz bir malzeme parçası gibi bir şeyin altına bir şey koymak gerekir. Bazı durumlarda, silindiri ayak parmağının altından ve bazılarında – topuk altından geçirmeniz gerekir.

Dikiş sırasında kumaşı hafifçe öne ve arkaya doğru çekin. Bu uygulama sarkma dokusunu kasıtlı olarak temizler ve ultra pürüzsüz bir parça kot alan elde etmenizi sağlar. Ancak, bu yöntemin sadece uzayabilir olmayan dokunmuş kumaşlar için uygun olduğunu unutmayın. Forma ile çalışmak farklı bir şekilde gerekli. Doku yeterli kuvvetle sıkın. Gerilim çok yüksekse veya bir yöne diğerinden daha fazla çekerseniz, iğneyi kırabilirsiniz. Bu yüzden gerginlik dengesini koruyun ve çok yakında bu tekniği öğreneceksiniz.

Dikişin temel unsurlarını düşündük, kolay, öyle değil mi? Birçok dikiş makinesi, dikiş sürecini yönetmeyi kolaylaştıran ek özelliklere sahiptir. Bunlardan biri olan özel bir pedal Eğer topuk çalışırken onun yüksek veya en düşük pozisyona iğneyi almasına izin veriyor. Bazı makineler bu işlev için ek bir düğmeye sahiptir, ancak bu durumda parmağınızla basmanız gerekir, bu her zaman uygun değildir.

Pek çok modern dikiş makinesinin desteklenebileceği bir diğer özellik ellerin yardımı olmadan ayağın kaldırılmasıdır. Bazı durumlarda, dikişi durdurduğunuzda makinenin kendisi ayağınızı kaldırabilir, bu her zaman uygun değildir ve bazı terzi dikişleri projenin dikişini kontrol edebilir. Başka bir yol ise diz üstü lift kullanmaktır. Ayağın pozisyonu diz hareketiyle ayarlanır ve elleriniz dokuyu desteklemek için daima özgür kalır kumaş alanlar.

Bu iki fonksiyonla, dikiş makinesinde dikiş yaparken, köşeleri dikerken, eğrilerinizi dikerken, iğnenin veya pençenin pozisyonunu değiştirmek için ellerinizi kumaştan koparmayın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın