2 Metre Giyim Kumaşları

Kumaş alanlar. Fazla elyafı olanlar için: İşte ortaya çıkan giysiler için elyaflar ve kumaşlar. Giysi yapımında kullanılan kumaşların tarihçesini, menşeini ve teknik özelliklerini bilmek ilginç olmasının yanı sıra seçimlerimizi yönlendirmede de faydalı olabilir.

Kumaş alan insan, çok eski zamanlarda pamuk, keten ve yün lifleriyle çalışmayı öğrendi, böylece ağaç kabuğu, ağaç yaprakları veya hayvan derileri giymekten doğal lifler giymeye geçebildi. Elyafın işlenip kumaşa dönüşmesini izlemek adeta bir “sihir” eylemine tanık olmak gibidir; kadim dokuma sanatının altında yatan bin yıllık bilgi ve deneyim, sürekli etrafımızı saran ve hatta “ten ile yakın temas halinde olduğumuz” kumaşlar dünyasına “daha dikkatli” bir bakışı hak ediyor. Tüm bu binyıllarda, bir kumaş dokumanın temel süreci büyük ölçüde değişmeden kaldı: bitkisel lifleri bükmek ve eğirmek.

GİYİM KUMAŞLARINDA İPEK

İpek, giyim kumaşlarının üretiminde kullanılan en rafine ve bu nedenle pahalı malzemelerden biridir. Çok eski kökenlere sahiptir ve bu tür ipliğin geniş bir üretim ve işleme geleneğinin geliştiği Çin’den gelmektedir.

İPEK BAZLI GİYİM KUMAŞLARI

Saten veya Saten çok pürüzsüz ve parlak, tekdüze bir görünüme sahip giyim kumaşları; özellikle gece elbiselerinde veya smokin yakalarında kullanılır

GİYİM KUMAŞLARINDA BİTKİSEL LİFLER

Her gün giydiğimiz giysi ve giysilerin çoğu, en iyi bilinen ve en yaygın olan pamuk ve keten gibi bitkisel liflerin işlenmesiyle oluşturulan kumaşlardan yapılır. Kumaş alanında farklı kullanımlara yönelik keten de vardır.

KETEN VEYA PAMUK ESASLI GİYİM KUMAŞLARI

Kumaş yapmak için nadiren kullanıldığı, ancak örneğin halat ve kordon üretimi için daha spesifik olduğu göz önüne alındığında, şimdi keten ve pamuğun işlenmesinden ne tür giyim kumaşlarının ortaya çıkabileceğini görelim. Birçoğunun günlük hayatımızda sıklıkla yer aldığı isimlerden de anlayacaksınız:

GİYİM KUMAŞLARINDA YÜN

Yün, giyim kumaşlarının üretiminde en çok kullanılan malzemelerden biridir. Koyun ve benzeri hayvanların kırkılmasından elde edilen hayvansal kökenli bir malzemedir. Son derece dayanıklı ve rahat kumaşlar ve giysiler yaratmak için onu gerçekten ana iplik yapan olağanüstü fiziksel özelliklere sahiptir.

Yünün koyun kılı olduğu bilinir; hayvanların kırkımı ile alınır ve türlere göre farklılıklar gösterir. Örneğin, değerli bir yün türü, tüm dünyada yaygın olan ancak İspanyol kökenli bir tür olan merinos koyununun yünüdür. Bu tür koyunlar sadece daha değerli bir yün sağlamakla kalmaz, aynı zamanda diğer türlere göre çok daha bol miktarda yün sağlar (karşılaştırma koyun başına 10 kg, diğer türler için 2 kg’dır).

Yorum Yap

  • error: Content is protected !!