Zeytinburnu Kumaşçılar.

Zeytinburnu kumaşçılar.

Kumaş dokusu, birçok dokuma ipliğin karmaşık yapısından oluşan bir tekstil ürününün yüzeyidir. Bu kumaşların dokuları, kumaşın alıcısına nasıl hizmet edeceği ve alıcının aradığı duruma göre nasıl uygun olacağına karar vermede temeldir. Bir alıcı önce rengi kontrol eder ve bir kumaş parçasının yüzeyine dokunur: yumuşak, pürüzsüz, pürüzlü, vb. Modern kumaşlar tek bir parçada farklı dokular kullanır.

Bir kumaş parçasında aradığımız ilk şey, ya renk ya da tasarımdır. Sonra kumaşa dokunduk. Kumaş parçası alanlar rahat değilse veya kalite beklentisini karşılamıyorsa, tam orayı satın alma hattını çizeriz. Bunun anlamı, görsel algımız bizi aldatıyor olsa da, dokunsal duyularımızın genellikle değil. Bu anlayıştan dolayı, kumaştaki dokular hem kalite hem de konfor ile ilgili gelişmelerden geçmiştir ve insanlar şimdi stok kumaşların en iyileri arasında en iyisini seçmektedirler.

Kumaş Dokusu: Tanım Ve Kavramlar

Jakarlı krep,yün krep,ipek krep,krep saten,likralı krep,ucuz krep,krep kumaş satışı,krep kumaş satanlar, queen krep kumaş,queen krep kumaş nedir,kuin krep,kuin krep kumaş
Jakarlı krep,yün krep,ipek krep,krep saten,likralı krep,ucuz krep,krep kumaş satışı,krep kumaş satanlar, queen krep kumaş,queen krep kumaş nedir,kuin krep,kuin krep kumaş

Bir kumaşın dokusu, yapısına giren malzemeler ve formüllerle tanımlanır: elyaf, iplik, dokuma teknikleri, örgü teknikleri, son dokunuş, vb. Kumaş alanlar en temel belirleyicisi kullanılan elyaftır. Kumaş dokusu tüm bu elementlerin bir birleşimidir; kumaşın fiziksel yüzeyinin yapısı ve kalitesidir.

Kumaş Dokusu Neden Önemlidir?

Kumaş dokusu, iç mekan tasarımı için bir giysi kumaşı mı yoksa bir kumaş parçası mı düşünüyorsunuz önemlidir. Her parti kumaş kendi başına bir ifade tutar. Doku ayrıca rengin kumaşta nasıl ortaya çıkacağını ve dokuma görünümünün desenini de etkiler. Sonra doku ile ilgili en önemli şey geliyor: konfor. Kimse kaba veya cızırtılı bir kumaş parçası giymeyi sevmez. Bir kumaşın dokusu aynı zamanda havayı da ayarlar. Bir partideki kıyafetinizin dokusu, başkalarına ne tür olduğunuzu ve nasıl yaklaşılabileceğinizi söyler. İç mekanınızın kumaş dokusu konuklarınıza zevkinizi ve zarafetinizi anlatır.

Farklı Dokular Için Farklı Kumaşlar

Bir kumaş parçasının farklı dokuması için kullanılan çok sayıda elyaf vardır. Modern giyimde, farklı elyafların tek bir kumaşta kombinasyonu, kendi başına bir moda ifadesidir. Bununla birlikte, bunlar en sık görülen veya kullanılan liflerdir:

Pamuk

Yün

İpek

Tüvit

Pamuk

Pamuk, yumuşak, esnek ve güçlü olma ünü nedeniyle kesinlikle en yaygın kullanılan elyaftır. Gömlek, pijama ve iç çamaşır gibi giyimde kullanım, kalite ve rahatlık bakımından başka hiçbir kumaş pamuğa karşı şansı yoktur. Aynı zamanda, pamuk onlara yumuşak ve serin bir doku vermek üzere diğer ağır veya sağlam liflerle karıştırılır.

Yün

Isınma özelliklerinde popüler olan yün kumaş alan tüm dünyada kışlık olarak yaygın olarak kullanılmaktadır. Yünlü kumaşların dokusu yumuşak, rahat ve yalıtkandır. Yünlü kumaşlar kışlık giysilerde, battaniyelerde, çoraplarda, eldivenlerde, kışlık şapkalarda vb. Kullanılır. Bazı insanların derileri kaşıntılı ve zahmetli kılan yünlere iyi yanıt vermez. Kumaş dokularının nasıl bir başka örnek çok kişisel ve öznel bir deneyim olabilir.

İpek

Bu lüks parti kumaş en iyi ve en yumuşak dokulara sahiptir. Moda tasarımcıları ve süper modeller tarafından saygı duyulan ipek, uzun süredir yüksek pazardaydı. Aynı zamanda yatak odaları farklı renklerle süslenmiş ve ipek katmanlarıyla süslenmiş “zengin insanların dokusudur”. İpek de çok kuvvetli bir kumaştır, ancak sadece zarif dokusu ile ünlüdür.

Tüvit kumaşlar yüz yıldan uzun bir süredir tarza sahip ve yine de özel görünüyor. Bu kumaşlar, suya, neme veya kire karşı mükemmel dayanıklılık ve dayanıklılığa sahip yumuşak, esnek bir yapı oluşturur. Bir stil anlayışı ile sofistike insanların dokusu haline geldi. Tüvit kumaşlar, sadece gözleri ile anında tanınabilen benzersiz dokuları için farklı iplikler kullanır.

Doku Dikkatinizi Hak Etmeli Mi?

Spot Kumaş tasarımcıları öncelikle dokularla ilgilenir, çünkü tüketicilerin bilgisiyle veya bilgisi olmadan arayacakları belirleyici şeydir. Medeniyetin başlangıcından beri amaçlarına hizmet eden farklı kumaşlar için kullanılan bazı pratik dokular:

Bebeklerin battaniyeleri, dokusu ile ünlüdür – yumuşak, kabarık ve pürüzsüz.

Bir otel odasının çarşafını tasarımı için değil, bize verdiği doku ve rahatlık için hatırlıyoruz.

Hastane odası bu tür dokular ile döşenmiştir, böylece hastalar kaldıkları süre boyunca kendilerini rahat hissederler ancak bir ziyaretçi mutlaka bir hastane odasını rahat bulmaz.

Gittiğimiz ve etrafımıza baktığımız her yerde, şeylerin sırasının rastgele olmadığını, ancak farklı kumaşlarla kasıtlı bir yapılanma ve doku oluşturma işlemi olduğunu göreceğiz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın