Parça Kumaşçılar

Parça Kumaşçılar
Parça Kumaşçılar

Pamuklu giysilerin, pamuk elastikiyeti zayıf olduğundan ve fazla vermeyeceğinden, bunları satın almadan önce iyice oturduğundan emin olun. Pamuklu giysileriniz çamaşır yıkandıktan sonra, hatta daralan pamuklu giysilerden bile küçülmeye eğilimlidir.

Sandy Kumaş Nedir
Sandy Kumaş Nedir

Parça Kumaşçılar. Ve pamuk da zayıf esnekliğe sahip Parça kumaş olduğu için, kumaş değiştirildikten sonra orijinal şekline geri dönmeyeceği anlamına gelir, kurutucuda kazayla döktüğünüz kot pantolonun uzamasına fazla şans olmaz. Daha küçük istemediğiniz hava koşullarına uygun pamuklu giysiler giyin.

Seyahat demirini getirin veya seyahat ederken diğer lifleri giymeyi düşünün. Gömlekler ve bluzlar gibi tüm ucuz kumaş pamuklu ürünler kolayca kırışır ve keskin görünmelerini sağlamak için uzun süre giyildikten veya paketlendikten sonra ütü veya ütüleme gerektirir.

Keten, pürüzsüz büyük liflere bağlı olarak daha fazla hava geçirgenliğine sahiptir. Hava akımı liflerin üzerinden geçer. Ayrıca, keten liflerinin hafif sertliği nedeniyle, dokunduklarında veya örüldüklerinde, iplik arasında daha büyük boşluklar olma eğilimi vardır; Bu hava akışı için ek boşluklar oluşturur.

Isı iletkenliği

Keten lifler ısı iletkendir, yani ısıyı dağıtan ve salan bir bileşimdir. Sıcak havalarda keten giymek, cilt yüzey sıcaklığını azaltabilir.

Parça Kumaşçılar
Parça Kumaşçılar

Pamuk en ekonomik doğal kumaşlardan biridir ve sonuç olarak en bol olanıdır. Keten, daha zahmetli işleme gereksinimleri nedeniyle yaklaşık iki kat pamuklu bir bedele sahiptir.

Keten İşleme

Keten  veya keten tohumu planından, adından gelir. Hasattan sonra, bitki tohumları ve yaprakları kaldıran taraklardan geçer. Kalan kısım yeniden çalkalanır, bu da istenen lifleri çevreleyen odunsu kabuğu ayrıştırma işlemidir. Yeteri kadar sertleştikten sonra, bitkinin kabukları parçalamak ve lifleri serbest bırakmak için silindirler sıkıştırılır. Elyaflar daha sonra taranır parça kumaş alanlar ve uzunluk ile ayrılır. Uzun lifler keten iplik üretmek için kullanılır.

Pamuk İşleme

Pamuk lifi, bitkiden vakumla ayrılır. Daha sonra çırçırlama işlemine geçmeden önce kurutulur kısa lifleri ve uzun lifleri birbirinden ayırmanın yanı sıra tüm ucuz kumaş tohumları çıkarır. Bunu yapmak için özel bir cin testere kullanılır. Pamuk tiftiği ayrıldıktan sonra kefaletlere sıkıştırılır. Bu kefaletler daha sonra iplik fabrikalarına sevk edilir. Keten üretimi hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz, makalemizi gözden geçirin:

Bu, keten ipliği son derece yumuşak bir görünüm verir ve keten kumaşa özel parlaklık verir. Keten uzun elyaf elyaf denir.

Pamuklu, her bir lif, ketenden çok daha kısadır. En iyi pamuklar en uzun lifli olanlar olarak kabul edilir. Mısır pamuğu parça kumaş alanlar olarak adlandırılan pamuk denen çeşitlilik, en uzun liflere sahiptir. Mısır’da pamuk yetiştirildiğinden, bunun uzun süreli pamuktan ödün verilmesi anlamına gelmediğini unutmayın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın