Pamuklu Kumaş

Pamuklu kumaş

Dokuma bir kumaştır.

Çağ için ortak bir pratikti. Pamuklu kumaşlar. 14. yüzyılda, yazlık üretim esas olarak keten dokuma kumaşlar için başladı; Pamuklu kumaşlar sıkça ithal edildi. 1770’lerde, Büyük Britanya’daydı. Bununla birlikte, üretilen kumaşlar ithal edilmek üzere iyiydi. 18. yüzyılın sonlarında Manchester, Büyük Britanya’da yapıldı.

Yünlü kumaşlar gibi pamuklu kumaşların üretimi. Nispeten büyük pamuk işletmeleri, 19. yüzyılda ortaya çıktı – ilk chintz baskı tesisleri idi. İngiliz tüccarların ilk chintz baskı fabrikası. Pamuk dükkanlarında ve köylerde kullanılır. 1861 reformundan sonra küçük dükkanlar çeşitli tiplerde pamuklu kumaş üreten fabrikalara dönüştürüldü. Pamuklu kumaşların üretim oranı oldukça yüksekti. Bununla birlikte, 1913’te Rusya, gelişmiş ülkeler arasındaydı.

kaşmir kumaş,pamuklu kumaş nasıl anlaşılır,kumaş türleri resimli,kabanlık yün kumaş

Yaklaşık 6.6 milyar metrekare idi – üretilen toplam pamuklu kumaşın yaklaşık yüzde 75’i. Pamuklu kumaşlar yaklaşık 2.500 tip içerir. Kumaşlar yapı, görünüm ve amaç ile ayırt edilir. Tüm temel dokuma tipleri pamuklu kumaşların üretiminde kullanılır. Kaba, ağartılmış, merserize, tek renkli boyalı, baskılı, renkli dokuma, melanj ve kabarık kumaşlar üretilmektedir. Yoğunlaştırılmış iplikler, çeşitli özel efektler üretmek için kullanılır.

Bir esneklik gerginliğidir. Pamuklu kumaşlar, amaçlarına bağlı olarak, evsel veya endüstriyel olarak sınıflandırılır. Yerli kumaşlar, hazır giyim (iç çamaşırlar, gömlekler, elbiseler ve giysiler için), nem emici ve dekoratif kumaşlar dahil tüm pamuk kumaşların yaklaşık yüzde 80’ini oluşturur.

pamukluİç çamaşırlar için pamuklu kumaşlar, çoğunlukla düz bir dokuma ile karde ve penye iplikten üretilir. Ağartılmış kaba patiskalar ve nevresimler gibi ağır kumaşlar (metrekare başına 100–165 g) erkeklerin iç çamaşırları ve örtüleri için kullanılır; madapollam ve patiska gibi hafif kumaşlar (metre kare başına 70-100 g) kadınların iç çamaşırları için kullanılır. Flanel gibi bez kumaşlar da çocuk iç çamaşırları için kullanılır. Poplin, ve rep gibi gömlek kumaşları marangozluk astarları kullanıyoruz (% 75 pamuk ve% 25 viskon elyaf), .

Gömlek kumaş alan m2 başına 100-250 gr ağırlığındadır. Saten  pamuklu pazen gibi pamuklu elbise kumaşları her çeşit dokuma ile üretilir. İplikler pamuk veya pamuk viskon, taranmış veya taranmış olabilir; kumaş parçası alan viskon ve asetat iplikleri de kullanılır. Amaçlanan mevsimsel kullanıma bağlı olarak, ağırlık metrekare başına 60 ila 270 g arasında değişebilir. Örme kumaşlar, keçeli kumaşlar, pamuklu diyagonaller gibi pamuklu kumaşlar, düz pamuklu,% 25’e kadar Kapron (poliamid) ya da Lavsan elyaftan yapılmış karışımlı iplikler ile yapılır. Ağırlıkları m2 başına 170-450 g’dır.

Nem emici pamuklu kumaşlar mendillerde kullanılır. Havlu karde iplikten yapılır ve metrekare başına 150-380 g ağırlığındadır. İplik kullanımı için higroskopiklik kaynağı olarak kullanılır. Mendiller düz iplikle taranmış parti ipliklerden yapılır. Dekoratif kumaşlar (goblen, katlanmış ve diğer tipler) döşemelik mobilya yapımında ve perdelerin yapımında kullanılır. Bükümlü ipliklerden, bazen viskon ipliği ile birlikte düz, küçük ve büyük şekilli dokumalar kullanılarak yapılırlar.

Yukarıda belirtilen pamuklu kumaşlara ek olarak, bir ölçü aleti, çeşitli endüstriyel battaniyeler, yatak örtüleri ve masa örtüleri üretmektedir.

Yorum Yap